• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Jan Průcha | Rozvoj osobnosti dětí

Od roku 2004 vedu akce, jejichž hlavním cílem je rozvoj zdravého vztahu dítěte k sobě a ke světu.

Na druhém místě je pak podpora vztahu mezi rodičem a dítětem.

Moje konání sestává z tří procesů:

   a) vedu děti ke zkoumání světa. Probíráme věci a jevy viditelné (příklady netřeba uvádět) i neviditelné (vůně, zvuky, hudbu, myšlenky, pocity, magnetické a jiná fyzikální pole atd.).
   b) důsledně se věnujeme rozvoji muzikálnosti.
   c) pečujeme o vztahy mezi sebou protože bez důvěry a legrace by byla naše práce poloviční.

Zdrojem materiálu ke zkoumání a diskuzi jsou nám přírodní jevy (zejména fyzikální a biologické), pak lidské chování našich blízkých i vzdálených (většina z nich je také popsána v pohádkách a lidových písních) a hlavně to co se děje v nás, co prožíváme.

Pracuji s dětmi a rodiči v rámci různých kurzů, nebo doplňuji vzdělávací programy školek a škol a dalších institucí.

Působím v dětském klubu Notička při PKF, v Hanny školce v Bášti, ve školce Smiling Baby school a připravuji pobyty pro rodiny s cestovní agenturou Pilné včelky (www.pobytysdetmi.cz).

Pokud chcete být informování o plánovaných akcích a novinkách, prosím sledujte mou FB stránku https://www.facebook.com/rozvojosobnostideti.

Honza Průcha
602 602 753


Jan Průcha Rozvoj osobnosti dětí na Facebooku

 
Výklad o houslích
Výklad o houslích - Klub Notička 2018

 Mými hlavními nástroji jsou:

 • Vztahy:  Jsou jako mosty pro informace. Nekvalitní mosty neunesou podstatné informace a proto o ně na našich setkáních velmi pečujeme. Necvičíme totiž opičky, ale vybavujeme děti do života. Aneb těžko dítě učit co je ladička, když se mu klepe bradička.

 • Hudba & zvuk & radost: Ve zvuku a hudbě je potenciál o kterém nemá "moderní člověk" ani ponětí, protože by se musel minimálně trochu zastavit. Myslím, že hudba je řeč, která v člověku působí nikoli pouze na úrovni emocí, ale ještě hlouběji, někde poblíž místa kde sídlí naše vůle. Blízko struktur, kde je naše jádro - kde děláme rozhodnutí. Myslím si to proto, že je schopná měnit naše pohledy na svět a rozhodnutí i ve chvílích kdy vnímáme, že jsme myšlenkou a emocí někde úplně jinde. Různé druhy hudby jsou také různým lidem velmi proti srsti a to má své důvody.

  O těchto věcech toho víme asi tak málo jako o tom, co je to vlastně legrace nebo radost a jak vlastně vzniká a jak se a proč přenáší například na zvířata. Ale podstatné je to, že s tím vším můžeme pracovat. I bez znalostí muzikoterapie víme, co se děje ve vztazích mezi lidmi při společném zpěvu kolem ohně. Odpočinek, radost, sounáležitost atd. Ne že bychom - v rámci mých kurzů - ve školkách rozdělávali ohně, ale s hudbou, zvuky a legrací se zabýváme intenzivně. Zpíváme, probíráme své životy a živůtky na podkladě příběhů z lidových písní, zkoumáme nástroje a nahrávky a asociace s nimi související, učíme se ticho, rozjíždíme a brzdíme temporytmus, házíme po sobě zvukové vtipy a tančíme.

 • Kvalitní rekvizity: K tomu není co dodat. Snad jen příklad: Tak jako kolem sebe magnet působí neviditelnou silou co rovná železné pilinky, tak kolem sebe působí člověk svou radostí či vztekem a rovná či mate ručičky kompasů v lidech kolem sebe. Ukažte dětem pořádně co je to silové pole (a na to rekvizity co fungují budete potřebovat) a hnedle bude o trochu moudřejší na úrovni vztahů.

Dům, základy a architektura

 

Dům musí mít pořádné základy. To je stará pravda. Takže začínáme pečlivým výběrem místa a místo betonu máme zatím sádru :)

 

Přehled akcí

Bubnování

 

Bubnování je samozřejmě velká legrace. Ale poznání rytmů přírodních od srdečního, po kolotání nebeských těles je plné tajemství k průzkumu.

 

Přehled akcí

Povídání o uchu

 

Prohlížíme ucho otoskopem, povídáme si o kůstkách, které zesilují zvuk a o šnekovi, ale také o tichu a o tom, jak se o uši starat.

 

Přehled akcí

Rozmanitost vnější i vnitřní.

 

Učíme se o rozmanitosti lidí, jazyků, povah a zvyků. Inspirací je nám opět příroda. Probíráme, jak každého utváří zkušenosti.

 

Přehled akcí

Komár a jeho křídelní převodovka

 

Tento velký komár má pod křídlem kondenzátor kinetické energie. Závažíčko, které se při vzletu rychle rozkmitá a pak kinetickou energii převede do velkého křídla. Mazec...

 

Přehled akcí

Demo Image

 

Věděli jste že elektrony běhají od - k + ? A cestou skrze vodu se solí utrhnou kousek mědi z drátu a pustí jej jako modrou vločku na dno Erlenmayerovi baňky.

 

Přehled akcí

Venkovní laboratoř

 

Venkovní laboratoř je časově velmi náročná aktivita. Jádrem je mikroskop a věcí k prozkoumání nespočet v jakémkoli ročním období.

 

Přehled akcí

Nahrávání dětí

 

Muzika je psina. Neustále zpíváme a co zazpíváme nahrajeme. A pak přijde práce ve studiu, doděláme basu co tvrdí muziku a další nástroje, a necháme si písničku na památku.

 

Přehled akcí

Zub a bacil

 

Byl jednou bacil a ten měl rád cukříky. A tak se cpal a cpal a dělal kyselo. Takže máme dvě možnosti. Kartáček, nebo se nebát zubaře a nejlépe obojí.

 

Přehled akcí

Copyright © 2020 Rozvoj osobnosti dětí | Jan Průcha. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.